A laminált faforgácslap a bútorgyártás legelterjedtebb és legkedveltebb alapanyaga. A laminált bútorlap alapja egy natúr forgácslap, melynek felületére műgyantával átitatott, impregnált többrétegű dekorpapír kerül. A bútorlap sokféle színben és különféle felületi struktúrával kapható. A modern technológiáknak köszönhetően egyes lapok szerkezete és megjelenése szinte azonos a valódi fáéval. Széleit melamin vagy ABS élek védik a mechanikus sérülésektől és a nedvességtől.
A laminált bútorlap nagy felületű, állandó vastagságú és sima felületű. A tömör fához képest nagyobb a súlya és a sűrűsége (kb. 800 kg/m3), illetve alacsonyabb fizikai és mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik. A laminált forgácslap előnye a hibák kiküszöbölése (anizotrópia és inhomogenitás).
Története
A tömör fát rétegelt lemez váltotta fel, de elfogadható áron történő előállítása nehéz volt a megfelelő fa hiánya miatt. Ezért helyette inkább forgácslapot kezdtek használni, melynek felfedezése valószínűleg Max Himmelheber német feltalálónak köszönhető. A laminált forgácslap gyártása a második világháború idején kezdődött.
Osztályozás
Formaldehid kibocsátás szerint:
- E1: < 8.0 mg/100 g
- E2: 8 – 30 mg/100 g
- E3: 30-60 mg/100 g
Felhasználhatóság alapján:
- P1 – Száraz környezetben használható általános rendeltetésű forgácslap
- P2 – Száraz környezetben, belső berendezési tárgyak (bútorok) készítésére használható forgácslap
- P3 – Nedves környezetben használható nem teherhordó forgácslap
- P4 – Száraz környezetben használható teherhordó forgácslap
- P5 – Nedves környezetben használható teherhordó forgácslap
- P6 – Száraz környezetben, nagy igénybevételre használható teherhordó forgácslap
- P7 – Nedves környezetben, nagy igénybevételre használható teherhordó forgácslap
Előállítás
A nyers faforgácslap alapanyaga az egyéb ipari felhasználásra alkalmatlan faipari és feldolgozóipari hulladékok (fűrészpor, forgács és rost). A forgácsolást különféle típusú aprítógépekben végzik, a kapott forgácsot a további feldolgozás előtt megszabadítják a szennyeződésektől.
A megtisztított forgács szárítás után szintetikus ragasztóval (karbamid-formaldehid-gyanta) van összekeverve. Keresztmetszetében a középső rétegbe nagyobb méretű, szélein apróbb, szemcsés forgács kerül, először hidegen, majd magas hőmérsékleten préselik.
A kész forgácslapot a kívánt méretre formázzák. Felületére hőkezeléssel, magas nyomás alatt kerül fel az impregnált többrétegű dekorpapír.
A laminált forgácslap 2800×2070, 2800×1830 vagy 5600×2070 mm-es és 3,2-38 mm vastag lehet a gyártótól függően.
Felhasználás
A laminált forgácslap a bútorgyártás legelterjedtebb és legkedveltebb alapanyaga. Minden típusú bútor gyártásához használják és belső burkolatok készítésére is alkalmas. Széleit melamin vagy ABS élek védik a mechanikus sérülésektől és a nedvességtől.
Karbantartás
A laminált bútorlap karbantartása nagyon egyszerű. Tisztításhoz azonban minimális mennyiségű vizet kell felhasználni, mert az tartósan károsíthatja az anyagot. A szennyeződések száraz vagy enyhén nedves törlőkendővel távolíthatók el. Makacsabb foltok esetében kis mennyiségű tisztítószer is alkalmazható. Nedves tisztítás után a felületet alaposan szárazra kell törölni.
* minden tekintetben ugyanazok a tulajdonságok
Képek: shutterstock.com