A húsvéti sonka főzése nemcsak Magyarországon, hanem a világ számos más országában is hagyománynak számít. Ha te is készülsz sonkát főzni, biztosan nem akarsz elrontani semmit. Ebben a cikkben megtudhatod, hogyan válaszd ki a megfelelő sonkát, hogyan kell megfőzni, és milyen hozzávalókra van szükséged a tökéletes eredményhez.
Tippek a legjobb húsvéti sonka főzéséhez
Tanácsot adunk, hol vásárolható meg a megfelelő sonka, és hogyan kell elkészíteni. Megtudod az összes lényeges tudnivalót, hogy lédús és gyönyörű színű sonka legyen a főzésed eredménye.
Mindannyian tudjuk, hogy a legjobb sonka a házi készítésű. Ha van lehetőséged házi készítésű termékekhez jutni, akkor ne habozz. Lehet, hogy egy kicsit többe kerül, de biztos lehetsz benne, hogy senki sem fogja megvetni a házi sonkát. Ha a húsvéti lakoma részeként fogod felszolgálni, akár hiszed, akár nem, hamarabb elfogy a tányérról, mint gondolnád.
Minden kétséget kizárva a comb a legjobb hús a sonkára. A combból készül a legjobb sonka és a legfinomabb is. Ha nem áll rendelkezésre comb, akkor a nyakrész is használható. Ha a nyak megfelelően átsült, szétomlik a hús a szádban. A sertéslapockát nem ajánljuk, mivel az általában zsírosabb.
- Ha nem tudsz házi sonkát beszerezni, vegyél csomagolatlan vagy hálóba csomagolt sonkát. A vákuumcsomagolt sonkák gyakran több vizet tartalmaznak.
- Ha nem szeretnéd, hogy a sonkában felesleges só legyen, áztasd be hideg vízbe a sütés előtti napon.
- Ha hálóba csomagolt sonkát választottál és vettél, ne feledd, hogy a hálót a főzés előtt el kell távolítani a sonkáról. Főzés után a hálót nehéz eltávolítani.
- Ha a sonkát nem közvetlenül a főzés után fogod tálalni, a legjobb, ha mikrotejzacskóba vagy fóliába csomagolod, hogy megakadályozd a kiszáradását.
- Javasoljuk, hogy a sonkát hűvös helyen, például hűtőszekrényben vagy hűtőkamrában tárold, hogy megakadályozd a romlását.
- Ha marad a sonkából, készíts hozzá sült krumplit vagy tésztát, vagy készíts sonkás krémet.
Húsvéti sonka főzése
Ha valaki megkérdezi tőled, hogy milyen ételek jutnak eszedbe a húsvét szó hallatán, azonnal a főtt sonka ugrik be, a kolbász, a tojás, a különböző sajtok és a színes zöldségek mellett. A cikk ezen részében eláruljuk, hogyan főzheted meg otthon a húsvéti sonkát. Nem egy olyan finomság, amit gyakori fogyasztásra ajánlanánk, hiszen rengeteg kalóriát tartalmaz, de évente egyszer azért megengedheted magadnak.
Hozzávalók
- 1,5 kg füstölt sonka
- 2 dcl fehérbor
- 2 db vöröshagyma
- 5 gerezd fokhagyma
- 8 golyó szegfűbors
- 1 db babérlevél
Elkészítés
A legfontosabb, hogy a sonkát főzés előtt mérd le, hogy tudd, mennyi ideig kell főzni. Mielőtt a lemért sonkát a vízbe tennéd, tedd a fazékba az összes ízesítőt, mint például a fehérbort, a hagymát, a fokhagymát, a babérlevelet és a szegfűborsot. A bort az ízlésednek megfelelően válaszd ki, lehet száraz vagy félszáraz, a lényeg, hogy fehér legyen.
Ezután hagyd felforrni a vizet, hogy bugyogjon. Amikor a víz forrni kezd, beleteheted a sonkát. Hagyd főni nagy lángon körülbelül 3 percig. Ezután vedd lejjebb a hőfokot, és hagyd, hogy minden átfőjön. Ez a folyamat biztosítja, hogy a sonkád belül szaftos marad.
A húsvéti sonka főzésénél kulcsfontosságú a főzés hossza. Ha 1 kg-os sonkád van, főzd közepes lángon kb. 1 órán át. Minél nehezebb a sonka, annál hosszabb ideig kell főzni. A sonkát mindig hagyományos edényben főzd, ne pedig gyorsfőző kuktában. Ha kuktában főzöd, akkor száraz lesz, és elveszíti lédús jellegét és minőségét. Emellett normál edényben sem tart sokáig a húsvéti sonka főzése.
Tipp: Ha a húsvéti sonka főzése mellett más ételeket is szeretnél készíteni, meríts ihletett a Húsvéti ételek, amelyeket az egész család imádni fog cikkünkből.
Képek: shutterstock.com